שירותי ענן לעסקים – המדריך המלא לפני בחירת ספק 

 • by

 מדריך מקיף זה נועד להאיר את תהליך בחירת ספק שירותי הענן המתאים לעסקים. הוא מספק הדרכה שלב אחר שלב, הכולל את זיהוי הצרכים והיעדים העסקיים, מתאר את המאפיינים והיתרונות העיקריים של כל שירות ענן, בוחן את הסוגים השונים של שירותי ענן לעסקים, מחקר והשוואה בין ספקים על סמך המוניטין, המחיר שלהם. הוא גם מציע מפת דרכים לסיום הספק הטוב ביותר עבור העסק שלך, המפרט את השלבים לתחילת העבודה עם הספק הנבחר ומשתף טיפים עסקיים חשובים להבטחת תאימות לשירותי ענן.

1. הבנת הצרכים והיעדים העסקיים שלך: הצעד הראשון לקראת שירותי ענן?

לפני הצלילה לעולם שירותי הענן, חשוב להבין תחילה את הצרכים והיעדים העסקיים שלך. שלב ראשוני זה ישמש כבסיס לבחירת ספק שירותי הענן הנכון. קח את הזמן כדי להעריך את התשתית הנוכחית שלך, דרישות ה-IT ותוכניות הצמיחה העתידיות שלך. שקול עם אילו אתגרים ספציפיים אתה מתמודד וכיצד שירותי ענן יכולים להתמודד עם אתגרים אלה ביעילות.

כדי להתחיל, נתח את הפעילות העסקית שלך וזיהוי אזורים שבהם שירותי ענן יכולים להביא לשיפורים. זה יכול לכלול ייעול תהליכים, שיפור שיתוף הפעולה או הגדלת מדרגיות. בנוסף, שקול את דרישות האחסון והאבטחה שלך. האם אתה זקוק לפתרון גיבוי ושחזור מאסון חזק? האם אתה מטפל בפרטי לקוחות רגישים הדורשים אמצעים מחמירים להגנה על מידע?

יתר על כן, חיוני להתאים את יעדי הענן שלך לאסטרטגיה העסקית הכוללת שלך. הערך כיצד שירותי ענן יכולים לתמוך ביעדים ארוכי הטווח שלך, כגון התרחבות לשווקים חדשים או אופטימיזציה של יעילות עלות. על ידי הגדרה ברורה של הצרכים והיעדים שלך, אתה יכול להבטיח שספק שירותי הענן הנבחר יתיישר עם החזון העסקי שלך.

מעורבות מחזיקי עניין מרכזיים בתהליך הערכה זה היא גם חיונית. התייעץ עם ראשי מחלקות, מומחי IT וחברי צוות רלוונטיים אחרים כדי לקבל תובנות לגבי הדרישות הספציפיות ונקודות הכאב שלהם. גישה שיתופית זו תעזור לך לאסוף הבנה מקיפה כיצד שירותי ענן יכולים להועיל להיבטים שונים של הארגון שלך.

2. "שירותי ענן לעסקים: פירוק היתרונות והתכונות"

שירותי ענן מציעים מגוון רחב של הטבות ותכונות שיכולות לשפר משמעותית את הפעילות והצמיחה של עסקים. אחד היתרונות העיקריים של שירותי ענן הוא הגמישות שהם מספקים. עם מחשוב ענן, עסקים יכולים בקלות להגדיל או להקטין את המשאבים שלהם על סמך הצרכים שלהם, מה שמאפשר זריזות רבה יותר ויעילות עלות. בנוסף, שירותי ענן מציעים רמת נגישות גבוהה, המאפשרת לעובדים לגשת לנתונים ולאפליקציות מכל מקום ובכל זמן, באמצעות מכשירים שונים. זה מקדם שיתוף פעולה ויכולות עבודה מרחוק.

יתרון משמעותי נוסף של שירותי ענן הוא אבטחת הנתונים המשופרת שהם מציעים. ספקי ענן משקיעים רבות באמצעי אבטחה חזקים, כגון הצפנה, חומות אש וגיבויים קבועים של נתונים, כדי להבטיח שהנתונים העסקיים מוגנים מפני איומים ואובדן פוטנציאלי. רמת אבטחה זו מספקת שקט נפשי לעסקים, במיוחד אלה המטפלים במידע רגיש של לקוחות.

שירותי ענן תורמים גם להגברת היעילות התפעולית. על ידי מינוף תשתית ענן, עסקים יכולים להפחית את הצורך בחומרה ותחזוקה באתר, וכתוצאה מכך חיסכון בעלויות וניהול IT פשוט יותר. בנוסף, שירותי ענן מגיעים לעתים קרובות עם תכונות וכלים מובנים המאפשרים אוטומציה של תהליכים, מייעלים זרימות עבודה ומאפשרים אינטגרציה חלקה עם יישומים עסקיים אחרים.

יתר על כן, שירותי ענן מאפשרים לעסקים ליהנות מניתוח נתונים ותובנות מתקדמים. באמצעות פלטפורמות ניתוח מבוססות ענן, עסקים יכולים לנתח כמויות גדולות של נתונים בזמן אמת, ולהשיג תובנות יקרות ערך שיכולות להוביל לקבלת החלטות ולהניע צמיחה עסקית. גישה מונעת נתונים זו מעצימה לעסקים לעשות בחירות אסטרטגיות מושכלות ולהישאר לפני המתחרים.

3. סוגים שונים של שירותי ענן: איזה מהם מתאים לעסק שלך?

כאשר מדובר בבחירת ספק שירותי ענן, חיוני להבין את סוגי שירותי הענן השונים הזמינים ולקבוע איזה מהם מתאים לצרכי העסק שלך. להלן שלושה סוגים עיקריים של שירותי ענן שכדאי לקחת בחשבון:

 • 1. תשתית כשירות (IaaS):
  IaaS מספקת לעסקים משאבי מחשוב וירטואליים, כגון שרתים, אחסון ותשתיות רשת. עם IaaS, לעסקים יש את הגמישות להגדיל או להקטין את תשתית ה-IT שלהם לפי הצורך, ללא צורך בחומרה פיזית. שירות ענן מסוג זה הוא אידיאלי לעסקים המחפשים שליטה מלאה על התשתית שלהם ויכולת להתאים אישית ולנהל את התוכנה והיישומים שלהם.
 • 2. פלטפורמה כשירות (PaaS):
  PaaS מציעה פלטפורמה לעסקים לפיתוח, בדיקה ופריסה של יישומים ללא צורך בניהול התשתית הבסיסית. עם PaaS, עסקים יכולים להתמקד בפיתוח אפליקציות וחדשנות, בעוד שספק הענן מטפל בתשתית, לרבות שרתים, אחסון ומסדי נתונים. PaaS מתאים לעסקים שמתעדפים פיתוח אפליקציות ורוצים לייעל את תהליכי הפיתוח שלהם.
 • 3. תוכנה כשירות (SaaS):
  SaaS הוא שירות ענן המספק יישומי תוכנה דרך האינטרנט. עם SaaS, עסקים יכולים לגשת ליישומי תוכנה ולהשתמש בהם על בסיס מנוי, ללא צורך בהתקנה או תחזוקה. שירות ענן מסוג זה מועיל לעסקים שרוצים ליישם במהירות פתרונות תוכנה ללא הטרחה של ניהול תשתית או עדכוני תוכנה. SaaS מציעה מגוון רחב של יישומים, כולל ניהול קשרי לקוחות (CRM), ניהול משאבי אנוש (HRM) וכלי פרודוקטיביות.

המחשה של שירותי ענן שונים

4. בדיקת ספקים: כיצד משפיעים מוניטין, מחיר וביקורות לקוחות?

כשמדובר בבחירת ספק שירותי ענן, חיוני לחקור ביסודיות ולהשוות בין ספקים שונים על סמך המוניטין, התמחור וביקורות הלקוחות שלהם. למוניטין יש תפקיד משמעותי בקביעת האמינות והאמינות של ספק. חפש ספקים עם רקורד מוכח של מתן שירותים באיכות גבוהה ושמירה על בסיס לקוחות חזק.

המחיר הוא גורם חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון. למרות שהעלות לא צריכה להיות הגורם הקובע היחיד, חיוני למצוא ספק שמציע מבנה תמחור שמתאים לתקציב שלך ומספק תמורה לכסף. השווה את תוכניות התמחור של ספקים שונים, תוך התחשבות בגורמים כמו קיבולת אחסון, העברת נתונים ושירותים או תכונות נוספים הכלולים בחבילה.

ביקורות והמלצות של לקוחות יכולות לספק תובנות חשובות לגבי החוויות של עסקים אחרים עם ספק שירותי ענן מסוים. חפש ביקורות הדנות בתמיכת הלקוחות של הספק, אמינות זמן הפעולה, אמצעי אבטחת נתונים ושביעות הרצון הכללית. שקול ביקורות חיוביות ושליליות כדי לקבל פרספקטיבה מאוזנת.

זה גם מועיל להעריך את התמיכה הטכנית והסכמי רמת השירות (SLA) של הספק. ודא שהספק מציע ערוצי תמיכה אמינים ומגיבים, כגון טלפון, דוא"ל או צ'אט חי, לסיוע מהיר בכל בעיה טכנית או מקרי חירום. SLAs צריכים לתאר את ההתחייבויות של הספק לגבי זמן פעולה, ביצועים וגיבוי ושחזור נתונים.

בנוסף, שקול את אמצעי אבטחת המידע של הספק ואת התאימות לתקנים ולתקנות בתעשייה. חפש ספקים המשתמשים בפרוטוקולי אבטחה חזקים, כגון הצפנה, בקרות גישה וגיבויים רגילים של נתונים. עמידה בתקנות כמו GDPR או HIPAA עשויה להיות חיונית עבור עסקים בתעשיות מסוימות.

5. החלטה על הספק הטוב ביותר: כיצד לצמצם את האפשרויות שלך?

צמצום האפשרויות שלך ובחירת ספק שירותי הענן הטוב ביותר עבור העסק שלך מחייב שיקול זהיר של מספר גורמי מפתח. ראשית, בדוק מחדש את הצרכים והיעדים העסקיים שלך שנקבעו בשלב הראשוני. הערך אילו ספקים מתאימים ביותר לדרישות הספציפיות שלך ויכולים להציע את התכונות והפונקציונליות הדרושים כדי לתמוך בפעילות העסקית שלך.

לאחר מכן, שקול את המדרגיות והגמישות שמציע כל ספק. ככל שהעסק שלך גדל, אתה רוצה ספק שירותי ענן שיוכל לספק את הצרכים הגדלים שלך ללא הפרעה. חפש ספקים המציעים פתרונות ניתנים להרחבה, המאפשרים לך להתאים בקלות משאבים ושירותים כאשר הדרישות העסקיות שלך משתנות.

חשוב גם להעריך את מיקומי מרכז הנתונים והנוכחות הגלובלית של הספק. אם העסק שלך פועל במספר אזורים או דורש העברת נתונים מהירה בין מיקומים, בחר ספק עם מרכזי נתונים הממוקמים אסטרטגית כדי להבטיח זמן אחזור מינימלי וביצועים מיטביים.

קח בחשבון את יכולות האינטגרציה של הספק עם תשתית ה-IT והיישומים הקיימים שלך. אינטגרציה חלקה היא חיונית כדי להבטיח זרימת נתונים חלקה ויכולת פעולה הדדית בין שירותי הענן שלך למערכות מקומיות. חפש ספקים המציעים ממשקי API חזקים ותמיכה בכלי אינטגרציה פופולריים.

היבט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא תוכניות התאוששות מאסון והמשכיות עסקית של הספק. הערך את אסטרטגיות הגיבוי והשחזור שלהם, כולל תדירות הגיבויים, יתירות הנתונים והיכולת שלהם לשחזר שירותים במהירות במקרה של הפרעה או הפסקה.

לבסוף, צור קשר ישיר עם הספקים ברשימה הקצרה. בקש הדגמות, בקש הפניות ובקש הבהרות לגבי כל דאגה או שאלה שיש לך. זה יספק הבנה מעמיקה יותר של ההצעות שלהם, תמיכת לקוחות ותאימות כוללת לעסק שלך.

       

6. 'תחילת העבודה עם הספק שבחרת: מדריך שלב אחר שלב'

לאחר שבחרתם את ספק שירותי הענן הטוב ביותר עבור העסק שלכם, הגיע הזמן לנקוט בצעדים הדרושים כדי להתחיל. להלן מדריך שלב אחר שלב שיעזור לך לנווט בצורה חלקה בתהליך הכניסה.

 • 1. הגדרת חשבון:
  התחל ביצירת חשבון עם הספק שבחרת. זה כרוך בדרך כלל במתן מידע בסיסי על העסק שלך והגדרת אישורי התחברות.
 • 2. העברת נתונים:
  אם יש לך נתונים קיימים שצריך להעביר לענן, עבוד בשיתוף פעולה הדוק עם הספק כדי להעביר את הנתונים שלך בצורה מאובטחת. זה עשוי להיות כרוך בהעברת קבצים, מסדי נתונים או יישומים לסביבת הענן.
 • 3. תצורה והתאמה אישית:
  התאם אישית את שירותי הענן כך שיתאימו לצרכים הספציפיים שלך. זה עשוי לכלול הגדרת בקרות גישה למשתמש, הגדרת הגדרות רשת והגדרת משאבי אחסון ומחשוב.
 • 4. הדרכה ותמיכה:
  הכר את עצמך ואת הצוות שלך עם פלטפורמת הענן באמצעות חומרי הדרכה ומשאבים שמסופקים על ידי הספק. בנוסף, ודא שיש לך גישה לערוצי תמיכה טכנית במקרה של בעיות או שאילתות כלשהן.
 • 5. בדיקה ואופטימיזציה:
  לפני המעבר המלא של הפעילות העסקית שלך לענן, בצע בדיקות יסודיות כדי לוודא שהכל מתפקד כמצופה. בצע אופטימיזציה של ההגדרה על סמך תוצאות הבדיקה שלך, בצע את כל ההתאמות הנדרשות לשיפור הביצועים והיעילות.
 • 6. אבטחת נתונים:
  הטמע אמצעי אבטחה חזקים כדי להגן על הנתונים שלך בענן. זה עשוי לכלול הגדרת הצפנה, בקרות גישה וביקורות אבטחה רגילות.
 • 7. ניטור ותחזוקה שוטפים:
  מעקב רציף אחר שירותי הענן שלך כדי לזהות בעיות פוטנציאליות או אזורים לשיפור. עדכן ותחזק באופן קבוע את סביבת הענן שלך כדי להבטיח ביצועים ואבטחה מיטביים.

 

7. 'טיפים עסקיים להבטחת תאימות לשירותי ענן: האם אתה בכיוון הנכון?'

הבטחת עמידה בתקנות ובסטנדרטים בתעשייה היא חיונית בעת השימוש בשירותי ענן עבור העסק שלך. הנה כמה טיפים חיוניים שיעזרו לך להישאר בכיוון הנכון:

 • 1. הבן את דרישות הרגולציה:
  הכר את התקנות הספציפיות החלות על התעשייה והאזור שלך. זה עשוי לכלול חוקי הגנת מידע, תקנות פרטיות ודרישות תאימות ספציפיות לתעשייה. הישאר מעודכן בכל שינוי או עדכונים כדי להבטיח תאימות מתמשכת.
 • 2. בחר ספק ענן תואם:
  בחר ספק שירותי ענן שעומד בתקנות ובתקנים הרלוונטיים. חפש ספקים שיש להם אישורים כגון ISO 27001 לניהול אבטחת מידע או SOC 2 להגנה על נתונים. בנוסף, סקור את נוהלי הטיפול בנתונים והאבטחה שלהם כדי להבטיח שהם מתאימים לצרכי התאימות שלך.
 • 3. הצפנת נתונים ובקרות גישה:
  הטמעו פרוטוקולי הצפנה חזקים כדי להגן על נתונים רגישים המאוחסנים בענן. השתמש בטכניקות הצפנה כגון SSL/TLS עבור נתונים במעבר ובמצב מנוחה. הטמע בקרות גישה כדי להגביל את הגישה לנתונים רק לאנשים מורשים.
 • 4. גיבוי נתונים ושחזור מאסון:
  צור תהליכי גיבוי ושחזור מאסון חזקים כדי להבטיח המשכיות עסקית ושלמות הנתונים. גבה את הנתונים שלך באופן קבוע ובדוק את תהליך השחזור כדי לוודא את יעילותו. שקול ליישם אמצעי יתירות כדי למזער את הסיכון לאובדן נתונים.
 • 5. בצע ביקורות והערכות סדירות:
  סקור מעת לעת את מצב התאימות של ספק שירותי הענן שלך וערוך ביקורות פנימיות כדי להבטיח עמידה במדיניות ובנהלים שלך. בצע הערכות פגיעות ובדיקות חדירה כדי לזהות ולטפל בכל פרצות אבטחה.
 • 6. הדרכה ומודעות לעובדים:
  למד את העובדים שלך על דרישות תאימות ושיטות עבודה מומלצות לשימוש בשירותי ענן. לספק הדרכה בנושא אבטחת מידע, טיפול במידע רגיש וזיהוי סיכונים או הפרות פוטנציאליים. שלח באופן קבוע עדכונים ותזכורות כדי לחזק את נוהלי הציות.
 • 7. ניטור ותגובה לאירועי אבטחה:
  יישם תוכנית תגובה מקיפה לאירועים כדי לזהות, להגיב ולהתאושש במהירות מאירועי אבטחה. קבע פרוטוקולים לדיווח ולחקירה של הפרות פוטנציאליות או פשרות נתונים. עקוב באופן קבוע אחר סביבת הענן שלך עבור כל פעילות חשודה או גישה לא מורשית.

 

שירותי ענן לעסקים – המדריך המלא לפני בחירת ספק:

שירות ענן עלות (ILS) יתרונות חסרונות
SaaS 3,000 קל לשימוש, נגיש לכל מקום עם חיבור לאינטרנט חוסר שליטה על האפליקציה
PaaS 10,000 ללא עלויות מראש, מדרגיות תלות בספק לצורך עדכונים ותחזוקה
IaaS 20,000 גמישות, מדרגיות התקנה ותצורה יקרים ומורכבים
ענן פרטי 50,000 אבטחה גבוהה, יותר שליטה על המערכת עלויות גבוהות מראש

 

שירותי ענן לעסקים – שורה תחתונה

בחירת ספק שירותי הענן המתאים לעסק שלך יכולה להיות משימה לא פשוטה בהינתן שלל האפשרויות הזמינות. עם זאת, עם הבנה ברורה של הצרכים העסקיים שלך, הערכה קפדנית של ספקים שונים והקפדה על השלבים המתוארים במדריך זה, תוכל לנווט ביעילות בתהליך. זכור, ספק שירותי הענן הנכון עוסק לא רק בעלות-תועלת, אלא גם בהתאמת היעדים העסקיים שלך, הבטחת אבטחת מידע ומתן מדרגיות לצמיחה עתידית.

 

לשיחת ייעוץ עם מהנדסי טלקום אקספרט ללא חיוב יש לחייג לטלפון 077-8123111

 

מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, מחבר המדריך   לבחירת ספק שירותי ענן www.teleco.co.il ולרכישת  מרכזיות IP עסקים